• Home »
  • Uncategorized »
  • Провідні філософи та освітяни зберуться у Києві для обговорення шляхів реорганізації гуманітарної освіти
Провідні філософи та освітяни зберуться у Києві для обговорення шляхів реорганізації гуманітарної освіти

Провідні філософи та освітяни зберуться у Києві для обговорення шляхів реорганізації гуманітарної освіти

ПОДІЯ ВІДБУЛАСЬ!

19 червня о 15:00 в Інституті філософії ім. Г.С. Сковороди Національної академії наук України відбудеться перша робоча зустріч освітян, науковців, представників державної влади та громадськості в межах ініціативи реорганізації гуманітарної освіти “Ребрендінг філософії”, започаткованої Інститутом філософії імені Григорія Сковороди НАН України, Центром гуманітарної освіти НАН України, Українською асоціацією релігієзнавців, Асоціацією філософів і релігієзнавців та Київською Малою академією наук.

Зустріч пройде у залі засідань Вченої Ради у форматі круглого столу під назвою Ребрендінг філософії: від університету до ліцею, спікерами якого виступлять директор Інституту філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України Мирослав Попович; президент Українського філософського фонду та головний редактор часопису “Філософська думка” Сергій Пролеєв; завідувач кафедри філософії та гуманітарних наук Вінницького національного технічного університету та головний редактор філософського часопису “Sententiae” Олег Хома; провідний науковий співробітник видавництва інтелектуальної літератури “Дух і Літера” Олексій Панич; віце-президент Української асоціації релігієзнавців Людмила Филипович; директор Київської Малої академії наук учнівської молоді Володимир Васинюк, професор Донецького національного університету, Голова ради Асоціації філософів і релігієзнавців та директор Київського відділення Українського інституту стратегій глобального розвитку та адаптації Олександр Білокобильський, а також координатор проекту “Ребрендінг філософії” та президент Асоціації філософів і релігієзнавців Іламі Ясна.

Мета проекту

Метою проекту є створення та інституціалізація на загальнонаціональному рівні освітнього сегменту між середньою та вищою школою з акцентом на отримання філософських і соціально-гуманітарних знань та навичок соціальної самореалізації і громадської активності.

Своєрідним майданчиком для практичної апробації нової моделі філософської та соціально-гуманітарної освіти стане експериментальний освітній заклад, пілотна група студентів якого пройде навчання протягом 2015-16 академічного року в Інституті філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України.

З метою теоретичної апробації проекту та початку дискусії у зазначеному напрямку зорганізовано засідання робочої групи проекту у формі круглого столу «Ребрендінг філософії: від університету до ліцею», в ході якого планується дискусія у двох напрямках:

– Стан та місце гуманітарної (зокрема, філософської) освіти у системі освіти України та можливі напрямки «ребрендінгу» філософії для більш адекватної її інтеграції в сучасний освітній простір.

– Створення та інституціалізація освітнього сегменту між середньою та вищою школою з акцентом на отримання філософських і соціально-гуманітарних знань як перспективний напрямок такого ребрендінгу та його інтеграція в наявну систему освіти.

Участь у обговоренні планують взяти близько 40 провідних українських філософів, релігієзнавців та освітян з Київської, Вінницької, Львівської, Рівненської, Черкаської, Харківської  та інших областей України.

У пошуках можливих шляхів місця та форми існування філософських дисциплін у системі освіти організатори пропонують придивитися до європейського досвіду, зокрема, звернувши увагу на досвід ліцейської освіти, як вона існує у ряді європейських країн. Цей специфічний етап між середньою та університетською освітою завжди містить потужний блок світоглядних дисциплін: філософських, релігієзнавчих, культурологічних. І це не випадково: період напередодні вибору життєвого шляху може виявитися більш придатним для засвоєння філософського типу мислення, розвитку навичок рефлексії та саморефлексії, аналітичного сприйняття інформації, а також усвідомлення себе як активного суб’єкту соціальної дії, економіки, політики, історії, ніж роки спеціалізованої університетської освіти.

Очікуваним результатом круглого столу є формулювання загальної стратегії проекту та формування робочої групи для її практичної реалізації. Зокрема, “дорожня карта” проекту включає відкриття пілотного навчального закладу у Києві у вересні 2015 року, створення мережі представництв школи в інших містах України в наступні роки, та за умов успішної апробації – інституціалізацію освітнього сегменту між середньою та вищою школою з акцентом на отримання філософських та соціально-гуманітарних знань на загальнонаціональному рівні.

Стратегія подальших дій:

  • з червня 2015: публікація звітів про результати круглого столу, а також інформації про подальший розвиток проекту у фахових виданнях, мас-медіа, соціальних мережах та на спеціально створеному сайті, а також обговорення проекту в українській гуманітарній спільноті;
  • вересень 2015: відкриття пілотного закладу «Школи філософії та соціальної творчості» у Києві;
  • з 2016: створення мережі представництв школи в інших містах України; опрацювання навчальних програм та курсів, підготовка та спеціалізованих навчальних посібників;
  • стратегічна мета: за умов успішної апробації – інституціалізація освітнього сегменту між середньою та вищою школою з акцентом на отримання філософських та соціально-гуманітарних знань на загальнонаціональному рівні.

Проект реалізується за інформаційної підтримки фахових видань “Філософська думка” та “Філософія освіти”, найближчі випуски яких міститимуть спеціальні розділи, присвячені даній ініціативі, а також тематичних популярних видань Освітня політика та Освітні тренди, де висвітлюватимуться результати обговорень та подальший розвиток ініціативи. Актуальна інформація також доступна на сайті проекту: http://school.philosophy.in.ua.

Круглий стіл відбудеться 19 червня 2015 року о 15:00 в Інституті філософії Ім. Г.С. Сковороди НАН України (Київ, вул. Трьохсвятительська 4, Зал засідань вченої ради (ауд. 318).
Контакти:
Email: ilami.yasna@gmail.com
Тел: +38 050 037-30-10, +38 098 709-74-62, +38 063 514-36-00
Сайт проекту: http://school.philosophy.in.ua.
Сторінка заходу у Facebook: https://www.facebook.com/events/832580900151868
Share