• Home »
  • Міжнародні освітні тренди »
  • Державні стипендії для навчання за кордоном як драйвер міжнародної мобільності студентів і нарощення потенціалу Латинської Америки
Державні стипендії для навчання за кордоном як драйвер міжнародної мобільності студентів і нарощення потенціалу Латинської Америки

Державні стипендії для навчання за кордоном як драйвер міжнародної мобільності студентів і нарощення потенціалу Латинської Америки

Нині в умовах активізації економічної динаміки Латинська Америка переживає значний дефіцит висококваліфікованої робочої сили. За наявними даними, близько 37% компаній в регіоні не можуть сповна заповнити відкриті вакансії, особливо з інженерно-технічних спеціальностей. Одним із основних методів, які практикують латиноамериканські уряди для подолання такого “розриву у кваліфікації” (skills gap), є забезпечення фінансової підтримки студентів вищих навчальних закладів для навчання за кордоном в рамках цільових національних програм, таких як BSMP – Програма наукової мобільності Бразилії чи партнерство FOBESII – Двосторонній форум з вищої освіти, інновацій та досліджень (США-Мексика).

Заснування державних програм стипендій у вищій освіті стало однією з ключових рушійних сил зростання міжнародної студентської мобільності за останні роки. Все більше і більше латиноамериканських студентів, особливо тих, хто навчається за напрямами STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), отримують державні стипендії на навчання за кордоном, що також сприяє нарощенню привабливості регіону для ринку  міжнародного рекрутингу.

Так, загальна кількість бразильських студентів, які навчаються в американських вищих навчальних закладах, зросла з 2011 року на 51%. Така динаміка міжнародної мобільності була забезпечена великою мірою завдяки національній Програмі наукової мобільності Бразилії (Brazil’s Scientific Mobility Program, BSMP).

Програма наукової мобільності Бразилії (BSMP)
Програма наукової мобільності Бразилії – цільова національна програма надання стипендій для бразильських студентів та аспірантів на навчання в коледжах і університетах США. Стипендії присуджуються студентам, які навчаються за академічними напрямами STEM. Після завершення одного року навчання за кордоном студенти повертаються до себе на батьківщину, де остаточно здобувають ступінь. Програма є частиною більш широкої ініціативи бразильського уряду щодо надання 100 тис бразильських студентів можливості навчатися за кордоном в найкращих коледжах і університетах світу. В минулому Програма наукової мобільності Бразилії була відома під назвою “Бразильська наука без кордонів”.

Партнерство FOBESII дало можливість поєднати зусилля американського та мексиканського урядів щодо заохочення обмінів в галузі освіти між двома країнами, завдяки чому число мексиканських студентів у США за останні роки подвоїлось.

Американо-мексиканський двосторонній форум з вищої освіти, інновацій та досліджень (FOBESII)
У травні 2013 року, президент США Барак Обама і президент Мексики Пенья Ньєто оголосили про заснування Американо-мексиканського двостороннього форуму з вищої освіти, інновацій та досліджень (FOBESII). Форум покликаний розширити можливості країн-учасників ініціативи щодо академічного обміну в освітній сфері, науково-дослідницького партнерства і транскордонних інновацій для взаємного економічного процвітання й сталого розвитку суспільства.

В рамках двостороннього форуму уряди США та Мексики прагнуть об’єднати зусилля влади, освітянської спільноти, приватного сектору та громадянського суспільства для сприяння освітньому та науково-дослідницькому співробітництву країн і заради ширшого доступу населення до якісної вищої освіти. На практиці ініціатива реалізується у формі розширення міжнародного обміну студентами, викладачами й дослідниками, через інтенсифікацію спільних досліджень у галузях, які становлять взаємний інтерес, і шляхом обміну передовим досвідом у сфері вищої освіти та інновацій.

Услід за підписанням президентом США Бараком Обамою документу 100,000 Strong in the Americas Initiative (президентська ініціатива щодо зростання загального числа американських студентів, які навчаються у західній півкулі, та студентів із західної півкулі, що навчаються у США, до 100 тис осіб до 2020 року), мексиканський уряд ініціював подібну програму – Proyecta 100,000 – з метою досягнути чисельність мексиканських студентів у США до 100 тис осіб до 2018 року (американських студентів у Мексиці – 50 тис осіб).

Аналогічні стратегії були розроблені по всій Латинській Америці. Зокрема, у 2011 році чилійський уряд розробив програму, подібну до бразильської BSMP, але на відміну від останньої, чилійська ініціатива в 2015 році обмежувалась партнерською співпрацею лише з двома вищими навчальними закладами США – Університетом Арізони та Університетом Нотр-Дам. Однак, це лише підкреслює важливість розширення співпраці між університетами США та Латинської Америки у перспективі. Колумбія, яка є третьою за чисельністю відряджуваних до США студентів з Латинської Америки, також планує посилити до кінця 2015 року свої урядові програми стипендій для магістрів і докторантів, які навчаються за кордоном.

Читайте також:

Результати аналітичних досліджень засвідчують, що близько 30% потенційних іноземних студентів з Латинської Америки прагнуть здобути гранти і стипендії із зовнішніх джерел – з боку уряду, неурядових організацій чи роботодавців. Опитування студентів також показують, що латиноамериканські студенти в два рази частіше шукають зовнішнє фінансування, ніж міжнародні студенти в цілому (15% опитаних). З огляду на це, університетам США, які зацікавлені у залученні студентів з Латинської Америки, з боку експертного середовища рекомендується враховувати фактор державних стипендійних програм у процесі прийняття рішень студентами щодо навчання за кордоном. Так само акцентується велика увага необхідності вироблення унікальної та адаптованої до вимог таких студентів стратегії інтернаціоналізації вищої освіти загалом.

Переклад і підготовка текстуСацик Володимир

За матеріалами – Latin America: Government Scholarships as the Driver of Student Mobility and Capacity Building

Share