• Home »
  • Новини »
  • Перспективи імплементації нової моделі державного фінансування вищої освіти в Україні: результати круглого столу в Чернівцях
Перспективи імплементації нової моделі державного фінансування вищої освіти в Україні: результати круглого столу в Чернівцях

Перспективи імплементації нової моделі державного фінансування вищої освіти в Україні: результати круглого столу в Чернівцях

26 травня 2016 року ініціативна група Спілки дослідників вищої освіти України у співпраці з сайтом “Освітні тренди” провели публічне обговорення перспектив імплементації нової моделі державного фінансування вищої освіти в Україні. Захід відбувся в рамках II міжнародної конференції “Креативна деструкція”: інноваційні практики в академічних дослідженнях та викладанні у стінах провідного українського вищого навчального закладу “Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича”.

Ключовими спікерами круглого столу стали перший заступний Міністра освіти і науки України Інна Совсун, експерт Реанімаційного пакету реформ (блок “Освіта”) Олена Панич, професор кафедри системного аналізу та обчислювальної математики Запорізького національного технічного університету Володимир Бахрушин. Модератором заходу виступив засновник сайту “Освітні тренди” Володимир Сацик. До активних дискусій долучилися учасники та гості конференції, запрошені експерти, молоді вчені, студентство.

У своєму виступі Інна Совсун відмітила, що нова модель фінансування вищої освіти складатиметься з таких чотирьох елементів – базового (блочного) фінансування ВНЗ, соціального фонду, фонду розвитку (фонд капітальних видатків), фонду державної цільової підтримки. При цьому, за версією МОН, університети матимуть можливість в рамках фонду блочного фінансування зберегти фінансування своєї діяльності в поточному році на рівні 80% від такого в минулому. Решту коштів університети будуть отримувати залежно від поточних результатів своєї діяльності (так звана модель performance-based funding), таких як загальна чисельність студентів, їхнє працевлаштування після завершення навчання у виші, результати і якість науково-дослідницької діяльності закладу, обсяг залучених недержавних грантів, показники міжнародної співпраці тощо.

Альтернативна модель фінансування вищої школи в Україні була представлена у виступі Олени Панич. За цією версією, встановлюються такі три форми державного фінансування підготовки фахівців у вищих навчальних закладах: здійснення державою повної компенсації витрат на навчання; надання державних гарантій для отримання здобувачами вищої освіти кредитів на оплату вартості навчання з погашенням за рахунок держави відсотків за такими кредитами; надання державних гарантій для отримання здобувачами вищої освіти кредитів на оплату вартості навчання з погашенням за власний рахунок здобувачів освіти відсотків за такими кредитами.

Підсумовуючи представлення альтернативних моделей фінансування вищої освіти в Україні, Володимир Бахрушин акцентував на тому, що жодна з них не є ідеальною та потребує свого наступного допрацювання, аби краще відповідати сучасним потребам освітян і науковців та перспективам розвитку вітчизняної вищої школи. Експерт також додав, що на загал зміна моделі фінансування є радше необхідним, але ще недостатнім, кроком на шляху реформування університетської освіти.

Відео телеканалу “Чернівецький Промінь”

Фото – Віра Усик

Читайте повний звіт про Конференцію за посиланням

Share