• Home »
  • Огляди »
  • Як воно – навчатися і працювати в Канаді? Інтерв’ю з випускницею канадського коледжу Катериною Михайленко
Як воно – навчатися і працювати в Канаді? Інтерв’ю з випускницею канадського коледжу Катериною Михайленко

Як воно – навчатися і працювати в Канаді? Інтерв’ю з випускницею канадського коледжу Катериною Михайленко

Колишня студентка КНЕУ імені Вадима Гетьмана, випускниця канадського коледжу Конестога Катерина Михайленко в інтерв’ю Освітнім трендам ділиться своїми враженнями щодо навчання у вищому навчальному закладі Канади. Особлива увага приділяється мотивації навчання за кордоном, можливостям досягнення успіху в навчанні і професії в Канаді та перспективам майбутнього кар’єрного зросту за межами батьківщини.

Катерина Михайленко закінчила Київський коледж інформаційних систем і технологій, стала студенткою другого курсу КНЕУ, а потім за програмою включеного навчання вступила до коледжу Конестога /Conestoga College Institute of Technology and Advanced Learning/ в Канаді. Щойно закінчивши навчання і почавши працювати, Катерина ділиться своїм навчальним і професійним досвідом з Освітніми трендами.

admin-ajax.phpКатерино, чому ти обрала для навчання саме Канаду?

Коли мені було 15 років, я провела два тижні у Великій Британії, вивчаючи англійську мову. Ця коротка поїздка змінила мій світогляд і після того я вже чітко розуміла, що хочу навчатися за кордоном, і продовжувала рухатися в цьому напрямі. На момент прийняття рішення щодо країни, у мене вже була непогана англійська. Німецької і французької я не знала зовсім, тому мала вибирати з англомовних країн, тобто з Британії, США і Канади.

Далі логіка досить проста: освіта в Канаді серед них найдешевша (хоча б тому, що канадський долар на третину дешевший за американський), її висока якість освіти визнана у всьому світі, візова політика сприятлива. Канада – країна багатонаціональна, безпечна і толерантна, і в ній багато українців. До того ж, в коледжі Конестога вже навчався мій однокласник. Коли я почала відвідувати коледж, переконалася, що тут немає різниці у ставленні до “своїх” та іноземців, в інтернаціональному студентському середовищі одразу відчуваєш себе впевнено. Акцент і помилки у мові для Канади – явище абсолютно нормальне.

Чи відрізнялося навчання в українських і канадському ВНЗ?

Так. Найперше, що одразу відчувається в Канаді – це набагато вища інтенсивність навчання та рівень власної відповідальності. У кожного студента є своя онлайн-сторінка з текою, де він отримує всі навчальні матеріали, завдання з чіткими дедлайнами, визначеними до години, свої оцінки і повідомлення від викладачів, і де він має подавати свої власні роботи. Правила однакові для всіх, ніхто не “входить в положення” і не “йде назустріч”. Працювати доводиться дійсно багато. Разом з тим, виконуючи всі завдання, ти відчуваєш, що практично можеш це робити, а не просто “говорити на цю тему”. І взагалі, спрямованість програм дуже практична, оскільки вони формуються і переглядаються у прямому зв’язку з бізнесом. Коледжі зацікавлені у працевлаштуванні своїх студентів, адже це говорить про відповідність їхніх програм потребам ринку праці.

Читайте такожОсвітні тренди Краківського економічного університету: інтерв’ю з міжнародною студенткою Наталією Саврук

Хоча ти відзначила, що навчання в Канаді найдешевше серед англомовних країн, всі знають, що його вартість немала. Чи є можливості якось пом’якшити цей тиск?

По-перше, є можливість для студентів одразу почати працювати, і це навіть заохочується навчальним закладом. Вважається, що працююча людина більш відповідальна, організована, вміє спілкуватися, має практичні навички і тому більш конкурентоспроможна. Конкурентоспроможність тут взагалі ключове поняття. Практично всі студенти працюють і непогано заробляють, при цьому поповнюючи свої резюме. Протягом навчання я працювала як peer tutor – це коли студенти-консультанти допомагають іншим, які пропустили або не зрозуміли матеріал. Потім продавцем-касиром у магазині одягу і водночас консультантом у фірмі, яка готувала податкові декларації. Для цієї роботи мені довелося закінчити спеціальні курси.

По-друге, можна виграти стипендію, яка являє собою знижку в оплаті за навчання. Я вигравала чотири рази за три роки, перший раз – одразу після вступу, за есе “Чому я вибрала освіту в Канаді, у Конестога коледжі”. Пам’ятаю, я тоді написала про особливі стосунки між Канадою і Україною. Є також урядові і приватні стипендії для іноземних і спеціально для українських студентів. Можна також дещо зекономити на підручниках, які дуже дорогі. Деякі мені віддавали друзі зі старших курсів, деякі я купувала вже вживані.

Щодо рівня підготовки, отриманої попередньо в Україні – чи була вона достатньою для навчання у канадському виші?

Знаєте, викладачі коледжу відзначали, що європейська (в тому числі українська) математична підготовка сильніша за канадську. Я дійсно добре почувалася у предметах, де математична підготовка була потрібна. Таких було багато на моїй спеціальності Business Administration–Accounting. Також я непогано розбиралася в загальноекономічних дисциплінах, оскільки вивчала їх в Україні. Власне, мій викладач з мікроекономіки й рекомендував мене на посаду peer tutor.

На початку були деякі проблеми з гуманітарними курсами, здебільшого тому, що читаєш повільно, а задають читати великі обсяги матеріалу, а також погано розумієш сленг, яким говорять твої однолітки. Але за рік це напруження минає. В принципі, навчатися добре і при цьому працювати цілком реально. Я була приємно здивована, коли по закінченні Конестоги отримала лист від президента закладу, що в останньому семестрі мої оцінки були найкращими у всьому коледжі. Варто зауважити, що протягом навчання студент бачить тільки свої оцінки і може відслідковувати лише свої власні досягнення.

До речі, ти згадала про мовну підготовку. Як би ти порадила готуватися в цій частині?

Кожна програма в Канаді вимагає свого рівня володіння англійською. На мою програму була вимога IELTS не нижче 6,0. Я готувалася в Києві на IELTS-курсах і мені вдалося здобути рівень 6,5. В університетах і на деяких програмах коледжів вимагається не менше 7,0. Якщо достатнього рівня немає, а ви все одно хочете вступити до канадського вишу, можна попередньо податися до мовної школи. Плюси в такому разі – одразу занурюєшся в середовище і вивчення мови разом з місцевою адаптацією відбувається набагато скоріше. Мовні школи мають по декілька початків занять на рік, тому можна підлаштуватися під такий ритм, виходячи зі свого рівня англійської, щоб потім одразу вступити до університету або коледжу. Мінус – звичайно, це додаткові гроші.

Ти закінчила коледж у цьому році. Які у тебе були можливості для працевлаштування в Канаді?

По закінченні ВНЗ студенти отримують дозвіл на роботу протягом такого самого часу, як тривала їхня програма. В моєму випадку це три роки. Потім дозвіл можна продовжувати. Одразу по закінченні коледжу, я почала працювати бухгалтером у компанії Aecon Group, яка будує дороги, аеропорти та електростанції. Я шукала роботу ще під час навчання.

І на завершення: що ти можеш порадити майбутнім українським студентам в Канаді?

Мені здається, краще обирати практичні спеціальності, якщо ви орієнтовані на швидке працевлаштування. Постійно публікуються найбільш затребуваних в країні спеціальностей – можна подивитися, наприклад, тут. Проте, звичайно, треба орієнтуватися на себе, до чого лежить душа.  Можливостей дуже багато, є спеціальності, яких я в Україні взагалі ніде не зустрічала.

Ще скажу про такий нюанс, який, на жаль, зрозуміла вже під час навчання, і не могла скористатися. Консультаційні фірми в Україні, які допомагають вибрати ВНЗ і підготувати документи для навчання в Канаді, не надають частину важливої інформації, можливо, через брак знань. Так, зокрема, існують окремі взаємозв’язані програми всередині коледжів та між окремими коледжами й університетами, так звані pathways, які дозволяють суттєво зекономити час і гроші на навчання, якщо знати про них заздалегідь.

Добре також знати, які саме програми і в яких саме ВНЗ вважаються престижними на канадському ринку. Треба шукати консультантів, які мають, як тут кажуть, local knowledge, з якими можна тримати зв’язок і під час навчання і планування кар’єри.

А взагалі – треба просто наважитися на нову життєву пригоду, вірити в себе і діяти!

Катю, щира подяка за надану корисну та цікаву інформацію. Всією командою Освітніх трендів зичимо тобі цілковитих успіхів і наснаги на майбутні звершення! До нових зустрічей!

 

Спілкувався з Катериною Михайленко та підготував інтерв’юВолодимир Сацик

Share