10 причин, чому Калтех є світовим університетом №1

10 причин, чому Калтех є світовим університетом №1

‹ Філ БЕЙТІ ›

Каліфорнійський технологічний інститут є провідним дослідницьким університетом світового класу, який займає найвищі позиції в авторитетних міжнародних університетських рейтингах. У статті розглядаються ключові фактори, які визначають високий конкурентний статус Калтеху у глобальному освітньо-науковому просторі.

Каліфорнійський технологічний інститут (Калтех) упродовж останніх трьох років очолює світовий рейтинг університетів Times Higher Education і за 123 роки свого існування зі стін закладу вийшло 32 лауреати Нобелівської премії. Філ БЕЙТІ пропонує власне бачення десяти ключових факторів, які визначають сучасний унікальний бренд Калтеху.

 1. Калтех – невеликий за розмірами університетський заклад

minnow-swimming-in-fish-tan_450Чисельність студентів-першокурсників університету, випуск яких очікується у 2017 році, складає нині близько 250 осіб (відібраних із загальної кількості аплікаційних заяв 5 535 одиниць). Загалом в університеті налічується лише 977 студентів бакалаврату і 1 204 студентів, які здобувають постбакалаврський ступінь. Відношення кількості студентів до числа викладачів становить 3:1. Це дозволяє студентам отримувати винятковий досвід, можливість повного занурення у дослідницьку культуру закладу, відкриває практично необмежений доступ молоді до спілкування з іменитими професорами. Невеликий розмір Каліфорнійського технологічного інституту визначає його стратегію інтенсивного фокусування на дослідницькій діяльності, що робить можливим зосереджувати ресурси навколо своїх найсильніших позицій, заохочувати тісну і продуктивну співпрацю між викладачами.

Незначні розміри Калтеху також обумовлюють його відносно необтяжену, без зайвих бюрократичних бар’єрів, систему управління. За таких умов професорсько-викладацький склад може досягати своїх цілей відносно ефективно і без затримок.

 2. Калтех – міждисциплінарний університет

coloured-inks-in-wate_450

Незначні розміри університету визначають його академічну міждисциплінарність. За посередництвом всього лише 300 професорів різних кафедр і близько 600 наукових співробітників Калтех ставить за мету спільне використання наявних ресурсів, здійснення командної роботи і на цій основі розбудову університетської діяльності поза рамками традиційних дисциплінарних ніш. Це допомагає Калтеху провадити нові піонерні дослідження і випереджати своїх конкурентів у глобальному змаганні за новаторські відкриття. Щільно розміщені між собою корпуси університетського кампусу дозволяють різним ученим знайомитися один з одним та активно спілкуватися за чашкою кави.

3. Калтех вкрай уважно ставиться до залучення академічного персоналу

statue-of-aristotl_450

З наявною відносно невеликою чисельністю академічного персоналу (окремі дисциплінарні напрями, такі як інформаційна наука і технології, представлені не більше, ніж десятком учених) Калтех не може собі дозволити помилки у ході його залучення – адже, як слідує з однієї приказки, “одне погане яблуко може зіпсувати усю бочку”. У дійсності, заклад настільки уважно ставиться до наймання нових професорів, що деякі вакансії залишаються незаповненими упродовж декількох років.

Арес Росакіс, голова Департаменту інженерних та прикладних наук, наголошує: “Ми витрачаємо величезну кількість часу на те, аби переконатися, що відбираємо найкращий персонал і що маємо достатньо ресурсів для його залучення.” Після того, як факультет здійснює такий вибір і запрошує нових професорів, то вони отримують значну фінансову підтримку від університету.

4. Калтех пропонує реальну свободу і велику підтримку молодим ученим

childrens-hands-holding-saplin_450

У той час як багато університетів по всьому світу зазвичай можуть залучити три або чотири молодих фахівців, з наступним їхнім конкурсним відбором на одну вищу посаду, Калтех уже на перших порах працевлаштовує лише одного. Але такий відбір є дуже ретельний, а обранець зрештою отримує усю необхідну підтримку аби стати успішним професіоналом.

“Працевлаштування у такому випадку має дуже мало спільного із заробітною платою”, говорить Арес Росакіс, голова Департаменту інженерних та прикладних наук. “Швидше, мова йде про стартовий пакет підтримки. Ми гарантуємо, що, поки не почнеться огляд кандидатів на право зайняття постійної посади (tenure review process), молоді учені не страждатимуть через нестачу грошей. Вони повинні здобути цю посаду на підставі виключно своїх інтелектуальних здібностей”.

Пропонована фінансова підтримка звільняє учених від обтяжливої потреби у пошуку дослідницьких грантів та масового продукування публікацій за відомим принципом “публікуй або загинь” (publish or perish). Від молодих дослідників зокрема й не вимагають формулювання надвисоких цілей.

5. Найвище керівництво Калтеху представляють активні дослідники

medical-science-illustratio_450

Дев’ятий президент Каліфорнійського технологічного інституту Томас Ф. Розенбаум (приступає до виконання своїх обов’язків у липні 2014 року) є на сьогодні не тільки ректором Чиказького університету, а й провідним фізиком. В даний час, займаючи також посаду заслуженого професора фізики в Чикаго, він є визнаним і широко цитованим у світі науковим експертом у сфері матеріалознавства. Його попередник на посаді президента Калтеху Жан-Лу Шамо свого часу був видатним інженером. Керівники інших підрозділів університету також є активними та успішними дослідниками.

Арес Росакіс стосовно керівництва університету зазначає: “Вас не буде поважати професорсько-викладацький склад, якщо припините займатися науковими дослідженнями, адже в такому разі вас вважатимуть порожнім костюмом.”

6. Калтех пропонує своїм студентам реальні можливості для проведення досліджень

surfers-sign-palm-tree_450

У рамках програми літніх дослідницьких стипендій для бакалаврів (SURF – Summer Undergraduate Research Fellowships) близько 90 відсотків студентів бакалаврату займаються проектуванням і виконанням своїх дослідницьких проектів під керівництвом провідних професорів університету. Така дослідницька практика триває зазвичай 3-4 місяці.

Фіона Харрісон, професор фізики і астрономії, з цього приводу зазначає: “Моя філософія власне полягає у тому, що в дійсності не можна багато чого пізнати, відвідуючи лише лекції. Ви дізнаєтесь щось, коли зробите це самі – наприклад, відвідаєте лабораторію і самостійно отримаєте, без використання всіляких підручників, результати тих чи інших вимірювань для їх наступної статистичної обробки – і в цьому полягає істинний процес навчання”.

 7. Калтех має прямолінійну і необтяжену систему управління

maze-viewed-from-abov_450

Реальні владні повноваження у Калтесі належать невеликій управлінській структурі – Академічній раді інституту – до якої входять керівники шести департаментів, проректор і президент. Рада скликається один раз на місяць і протягом цілого дня займається вирішенням різноманітних завдань та проблем в частині працевлаштування, просування по службі, виплат заробітної плати і пріоритетів фінансування.

Це свідчить великою мірою про прямолінійну та необтяжену систему управління університетом – коли рішення, які приймаються, не губляться у величезному бюрократичному лабіринті, як це часто має місце у вищих навчальних закладах.

“Якщо у вас є гарна ідея і ваші колеги переконані в її раціональності – то шлях до її втілення насправді дуже короткий” – говорить професор біології Маркус Майстер. Професор Майстер, працюючи до того 20 років у Гарварді,  до цих пір ще дивується, що має можливість набрати напряму по телефону проректора і отримати від нього те чи інше рішення.

8. Калтех переконав декількох відомих філантропів пожертвувати на користь університету значні суми коштів

notes-coins-various-currencie_450

Ендавмент-фонд Калтеху становить $1,8 млрд. Найбільше коштів пожертвував відомий благодійник Гордон Мур, випускник PhD-програми Каліфорнійського технологічного інституту і засновник відомої корпорації Intel, яка розробила свого часу мікропроцесор. У жовтні 2001 року було оголошено, що філантроп пожертвував Калтеху 600 мільйонів доларів – рекордну на той час суму грошей.

Фіона Харрісон, професор фізики і астрономії університету, зазначає: “Така форма фінансування все більшою мірою стає важливою з огляду на те, що фінансування з боку уряду постійно скорочується.”

9. Наукова діяльність Калтеху рішуче зосереджена навколо фундаментальних досліджень

great-pyramid-of-giz_450

У той час як значна частина фінансування університетських досліджень по всьому світу нині все більше зосереджується на досягненні чітких результатів, Калтех залишається відданим ідеї, коли професори вільно обирають для себе пріоритетні сфери фундаментальних досліджень та проводять їх. Вчені переконані, що навіть будучи більш ризиковою, така діяльність часто веде до найбільш глибоких проривів у науці.

Стів Майо, голова Департаменту біології та біологічної інженерії, наголошує, що структура фінансування у Калтесі подібна до “піраміди” – з невеликим фінансуванням цільових, прикладних досліджень у верхній її частині, але зі значною його часткою в основі, коли грошові ресурси резервуються на потреби фундаментальних досліджень. “Якщо інвестувати усі свої кошти в цільові відкриття, то неодмінно погіршується власна науково-дослідницька база, що в теперішній час вкрай не рекомендується”. “Декотрі вважають, що існує можливість обирати і відсіювати лише потенційно успішні технології, але в дійсності це неможливо зробити” – наголошує дослідник.

 10. Уся система Калтеху базується на довірі

group-throwing-girl-in-air-silhouett_450

У кодексі честі студентів Каліфорнійського технологічного інституту фігурує лише одне речення: “Жоден із членів співтовариства Калтеху не вправі недобросовісно ставитися до будь-якого іншого представника університетської спільноти”. Але ця проста ідея задає тон для всього захоплюючого життя студентів, так як саме вони розглядаються як активні партнери у своєму навчанні. Партнери, яким довіряють брати участь в оцінюванні і складанні іспитів без всякого нагляду – навіть у себе вдома, де вони, як очікується, відкладуть свої ручки після відведеного часу на виконання письмової роботи.

Довіра і співпраця пронизують усю дослідницьку культуру університету, де молодшому професорсько-викладацькому складу надано багато свободи працювати без надмірного контролю і зайвого звітування; де досвідчені дослідники працюють у тісній взаємодії з молодими науковцями; де академічний та адміністративний персонал виступають єдиною когортою однодумців.

 

Переклад і підготовка матеріалуВолодимир Сацик

Оригінал публікації: Phil BATY. 10 reasons why Caltech is the world’s number one university

Share